EXEMPLE DE ANUNTARE PORUMBEI PRIN SMS, DEMIFOND+FOND,FOND - 20.06.2020

Numarul scurt unde se trimite SMS in sezonul 2020 este : 1393

Fond.Acs.112233.2018.16.31.38
Fond.Bibrka - Liov.112233.2019.17.36.13
Fond.Breclav.453261.2016.14.21.58
Fond.Dacice.221155.2019.20.58.38
Fond.Humpolek.453261.2020.11.24.30
Fond.Hustopece.112233.2019.20.6.58
Fond.Ivanivka.123456.2019.13.55.49
Fond.Janow.987654.2020.10.33.41
Fond.Jihlava.442299.2020.15.39.24
Fond.Kaiy.123456.2017.19.10.29
Fond.Kalinka.123456.2017.17.32.3
Fond.Lublin.445566.2016.13.49.49
Fond.Mohora.442299.2019.10.35.9
Fond.Novhorodka.987654.2017.12.2.6
Fond.Olaneshty.987654.2018.11.23.2
Fond.Palanca.995511.2016.17.18.0
Fond.Przemysl 1.445566.2016.18.37.12
Fond.Radauti Prut.335566.2016.22.59.32
Fond.Tomaszow.335566.2019.20.52.51
Fond.Uman.987654.2016.15.11.51
Fond.Wislica.453261.2020.12.41.30
Fond.Zamosc.442299.2019.13.49.34
Fond.Znojmo.442299.2015.12.59.31

Format mesaj FOND (si DEMIFOND+FOND):
fond.localitate.matricol.an.ora.minut.secunda

Format mesaj MARATON:
maraton.localitate.matricol.an.ora.minut.secunda.sticker

 

* NU ARE IMPORTANTA DACA SUNT LITERE MICI, MARI, SAU COMBINATE

* DACA LOCALITATEA DE LANSARE (NUMELE DAT CONCURSULUI PROVIZORIU) ESTE COMPUS DIN 2 SAU MAI MULTE CUVINTE (de ex. Tabor BH; Wiener Neustadt AB) ESTE DE AJUNS SPECIFICAREA IN MESAJ DOAR A PRIMULUI CUVANT (ex. tabor, respectiv wiener, adica fond.tabor.matricol.an.ora.min.sec)

Extras din RNC:

Art. 39 În cazul concursurilor din categoriile Demifond - Fond, Fond și Maraton – Peste 475 km, este obligatoriu anunțarea prin SMS, mail, sau ceasuri cu transmisie live, a sosirii primilor doi porumbei ai fiecărui crescător participant și a seriilor, stickerelor la concursurile unde porumbeii fac obiectul reclemării, (se anunță seria mare aflată după răzuirea stickerului și nu cea mică care este identică cu cea de deasupra înainte de răzuire), în maxim o oră în zilele de sosire din weekend și două ore în zilele de lucru, de la marcarea porumbelului în ceasul constatator. La anunțul pe mail (online = anunturi-porumbei.ro) se completează toate câmpurile, la sistemele live acestea anunță automat datele necesare, iar anunțul SMS va conține: categoria concursului, localitatea, număr inel matricol porumbel, anul, ora sosiri, minutul, secundă.

Exemplu: fond.nume etapă.serie inel.an.ora.minut.secundă. (dacă este cazul serie sticker)
Exemplu: maraton.nume etapă.serie inel.an.ora.minut.secundă. (dacă este cazul serie sticker)

Art. 40 Porumbeii sosiți în perioada timpului de neutralizare se vor anunța până la ora 6.30 a zilei următoare de concurs.

Art. 41 Porumbeii sosiți fără sticker nu vor fi anunțați și vor fi scoși din clasament.

Art. 42 Anunțarea sosirii porumbeilor prin SMS se poate efectua numai de pe numărul de telefon introdus în programul de clasamente, corespunzător codului crescătorului. În program se pot introduce mai multe numere de telefon pentru același cod de crescător. Tehnicii de cluburi sunt direct responsabili de actualizarea datelor anual.

Art. 43 Programul de clasamente va scana în momentul acționării butonului Finalizare concurs - clasamentul și va elimina automat toți porumbeii anunțați eronat în primii 5% din clasamentul final (din toate clasamentele). Corecturile generate automat vor fi vizibile într-o rubrică separată.

Art. 44 Indiferent de sistemul de anunțare folosit, crescătorul este responsabil de faptul că datele sosirii porumbeilor nu ajung la timp în PNC sau că ajung greșite și va suportă prevederile prezentului regulament.

Art.77 CAMPIONATUL CLUBULUI GOLD

Campionatul Clubul Gold se organizează doar pentru porumbeii cu inelele Speciale, având însemne specific. Regulamentul de desfășurare a acestei competiții este publicat pentru fiecare sezon pe site-ul www.clubulgold.ro

Pentru campionatul Clubului Gold, se vor nominaliza în Planul de concursuri, 5 etape de peste 500 km și doar din acestea se centralizează punctaje pentru Clubul Gold. Fiecărui columbofil i se vor centraliza doar etapele desemnate de propria asociaţie.
Porumbeii cu inele Gold se reclemează cu stickere de la etapa a doua de fond (desemnată de asociație) și se anunță într-o ora în week-end și două în cursul săptămânii, primii doi porumbei dintre cei inelați cu Gold, indiferent dacă sunt sau nu primii doi sosiți pe crescătorie.
Anunțul conține: (felul etapei – fond sau maraton) numele etapei.serie.an.ora.minut.secundă.stiker (se răzuiește stickerul și se anunță seria mare de sub răzuitura). CNS poate decide măsuri suplimentare de control. Porumbeii reclemați sunt trecuți într-un tabel și la final este semnat de către comisia de reclemare.
Asociațiile care omologhează cu omologator vor trimite tabelul de reclemare în 24 de ore către omologator care va verifică corectitudinea datelor.
La asociațiile care fac dosar virtual, Tabelul de reclemare este păstrat la tehnicul asociației, care va organiza o comisie de 3 membri care vor verifică corectitudinea datelor, imediat după etapă. Tehnicul va încărca tabelul scanat imediat după îmbarcare în PNC, și ulterior după verificare, va fi din nou scanat, cu seriile răzuite, și încărcat în PNC, pentru conformitate.

inapoi